Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Nico-consulting

Lubawa

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dobra osobiste – prawnie chronione

Autor: Nico-Consulting, publikacja: 2021-06-22

Wielu z naszych klientów dotyka problem związany z pomówieniem czy niezdrową konkurencją, która poprzez fałszywe informacje przekazywane za pośrednictwem fikcyjnych kont zakładanych w mediach społecznościowych próbuje zniszczyć renomę lub rozwiązywać swoje osobiste niepowodzenia przez social media. Z racji tego, że media społecznościowe stają się coraz bardziej rozbudowane oraz trafiają do coraz większego grona osób, są miejscem, w którym można rozwinąć i wypromować swoją firmę, można też ją zniszczyć. W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć zarówno pokrzywdzonym, jak i sprawcom możliwość obrony, a także konsekwencje, które może ponieść sprawca za godzenie w dobra osobiste (prawnie chronione).

Dobra osobiste – Kodeks cywilny

Przepisy chroniące dobra osobiste

Wielu naszych klientów i osób, które stosują takie praktyki, nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają prawo do walki z takim procederem. Za pośrednictwem przepisów ustawodawcy możemy bronić swoich praw za pomocą Kodeksu cywilnego i Kodeksu karnego.

Dz.U.2020.1740 tj. Akt obowiązujący. Wersja od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.: 

Art. 23. Dobra osobiste człowieka

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Do ich obrony służy natomiast poniższa ustawa:

Dz.U.2020.1740 tj. Akt obowiązujący. Wersja od 1 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.:

Art. 24. Ochrona dóbr osobistych

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

Podsumowanie

Nie pozwólmy osobom, które godzą w ww. dobra na bezkarność. Niech nie myślą, że uderzając w drugiego człowieka, chociażby poprzez niszczenie jego dobrego wizerunku, pozostają anonimowi i bezkarni.

Prawo cywilne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 571 Kancelarii Prawa Cywilnego najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o prawie cywilnym